Profesor dr hab. Iwona Wawer

Telefon: +48 22 57-20-950
Fax: +48 22 57-20-951
Email: iwona.wawer@wum.edu.pl

Moją dziedziną jest chemia fizyczna, a chemia fizyczna zajmuje się wszystkim na styku chemii i fizyki. Bada obiekty chemiczne przy użyciu metod fizycznych. Stosuję dwie metody badawcze, które potrafią zająć człowiekowi każdą wolną chwilę (potem okazuje się, że nawet całe życie) to: Magnetyczny Rezonans Jądrowy (NMR) i Elektronowy Rezonans Paramagnetyczny (EPR). Wynalezione przez fizyków, poprzez chemię trafiły do medycyny. Obie metody rozwinęły się dzięki szybkim komputerom, umożliwiającym analizę ogromnego zbioru danych składających się na widmo oraz na obraz tkanek. Na Wydziale Farmaceutycznym rejestrowane są widma NMR w fazie stałej z zastosowaniem techniki MAS NMR. Widma dla próbek w postaci proszków pomagają ustalić strukturę leków w ciele stałym. Mini-spektrometr EPR służy do rejestracji widm rodników organicznych. Z jego pomocą można sprawdzić jak skuteczne są poszczególne związki i ich mieszaniny w wymiataniu wolnych rodników, wyznaczyć pojemność antyoksydacyjną dla preparatów farmaceutycznych, kosmetyków czy produktów spożywczych. NMR i EPR doskonale nadają się do badania składu i właściwości związków występujących w roślinach. Można je wykorzystać w badaniach jakości ekstraktów roślinnych wykorzystywanych do produkcji leków i suplementów diety.

Wykłady profesor Iwony Wawer
Kontakt profwawer@gmail.com

Wykłady popularno-naukowe
1. Aronia: polski czarny skarb
2. Racjonalna suplementacja diety
3. Suplementy diety dla seniorów
4. Bioaktywne związki z konopi
5. Od przyprawy do leku
6. Rośliny lecznicze z bliska i z daleka
7. Selen – problem narodowy
8. Nalewki ziołowe i owocowe
9. Peruwiańska podróż
10. Korea Południowa – kuchnia i medycyna
11. Czarny bez - dietetyczne wsparcie przy grypie
12. Zastosowanie ekstrakcji nadkrytycznym dwutlenkiem węgla w zielarstwie

Wykłady na uczelniach
13. Podstawy chemii fizycznej (termodynamika, kinetyka, spektroskopia)
14. Analiza mieszanin – NMR i chemometria
15. Metody badań i analizy surowców roślinnych
16. Fitochemia (cz. I Podstawy chemii organicznej, cz.II Chemia związków naturalnych)
17. Chemia suplementów diety (witaminy, składniki mineralne i botaniczne)

Książki:

1.       U. Holzgrabe, I. Wawer, B. Diehl (Eds.)

NMR spectroscopy in drug development and analysis, Wiley-VCH,

Weinheim, New York, Chichester, Brisbane, Singapore, Toronto, 1999

2.       Farmacja Fizyczna, podręcznik pod red. T. Hermanna, PZWL, Warszawa, 1999;

rozdział „Metody fizyczne w farmacji”.

3.       I. Wawer, R. Zawadzka, Flirt herbaty z medycyną, Bio-Active, Warszawa 2004

4.       I. Wawer, Aronia - polski paradoks, Agropharm SA Tuszyn, Warszawa 2005, II wydanie 2006

5.       I. Wawer, The Power of nature. Aronia melanocarpa. Nature’s print. UK, London, 2006

6.       Chemia Fizyczna, podręcznik pod red. T. Hermanna, PZWL, Warszawa, 2007;

rozdział „Metody fizyczne w farmacji”

7.       U. Holzgrabe, I. Wawer, B. Diehl (Eds.), NMR spectroscopy in pharmaceutical analysis, Elsevier,  Amsterdam, New York, Chichester, Brisbane, Singapore, Toronto, 2008

8.       I. Wawer, Suplementy diety dla ciebie, Wydawnictwo Wektor, Warszawa 2009

9.       I. Wawer, The Power of nature: aronia melanocarpa, Mae’s Health and Wellness, NE, USA, 2010